GRANICE COACHINGU cz. 4 – coaching i psychoterapia – czym się różnią?

“Są granice tego, co można zrobić dla drugiego człowieka.” (Haruki Murakami). 

Poniższy tekst (i kolejne, które ukażą się wkrótce) powstał z potrzeby pokazywania granic między różnorodnymi formami wspierania rozwoju – granic, które bywają bardziej szare niż czarno – białe. Jedną z motywacji do stworzenia Modelu PEB™, poza chęcią pokazania granic i specyfiki funkcjonowania ludzi w zmianach, była chęć propagowania rzetelnej wiedzy na temat różnych form pomocy psychologicznej. 

Psychoterapia – czym właściwie różni się od coachingu? Wiadomo! Tym, że psychoterapeuci pracują z chorymi ludźmi, poważnie zaburzonymi – ciężkie depresje, lęki paniczne, schizofrenie, uzależnienia od narkotyków i inne takie… Nie zapominajmy też, że terapeuci zajmują się głównie przeszłością – relacje z matką, dzieciństwo i wszystko, co z tego wynika. Problem w tym, że tego typu obiegowe opinie na temat psychoterapii są stereotypowe i choć powszechnie powtarzane, to nie są całą prawdą.

Psychoterapię trafnie definiuje Grzesiuk (2005), która wskazuje na jej cele jakimi są: rozwój osobowości, zdrowie psychiczne i usuwanie objawów, poprzez budowanie odpowiedniej relacji między psychoterapeutą a klientem/pacjentem. Przeważnie celem osoby, która przychodzi do psychoterapeuty jest potrzeba powstrzymania cierpienia, negatywnych myśli i dokuczliwych symptomów. A wspomniana relacja terapeutyczna koryguje doświadczenia w problematycznych tematach i relacjach, z którymi zwraca się klient.

Z kolei najbliższą nam definicją coachingu jest ta prezentowana przez International Coach Federation, gdzie coaching rozumiany jest jako partnerska współpraca z klientami w prowokującym do myślenia i kreatywnym procesie, który inspiruje ich do maksymalizacji swojego osobistego i zawodowego potencjału (https://coachfederation.org/code-of-ethics).

Psychoterapia i coaching mają wiele punktów stycznych. Zwłaszcza obecnie, w momencie intensywnego rozwoju coachingu, który rozszerza istotnie spektrum problemów, którymi zajmują się coache. Poniżej porównanie obu form pomocy pod różnymi względami.

Często jako podstawę rozróżnienia obszarów pracy coachingu i psychoterapii bierze się głównie pod uwagę konkretne wymiary takie jak poziom uciążliwości tematu dla klienta lub czy temat dotyczy przeszłości. Jest to jednak niewystarczające uproszczenie. Z naszych doświadczeń wynika, że tylko część przypadków pozwala na tak proste rozróżnienia. Zwykle postawienie granicy i stwierdzenie czy temat „graniczny” jest coachingowy czy psychoterapeutyczny wymaga namysłu nad szeregiem czynników między innymi takich jak: czas trwania problemu, wpływ problemu na różne sfery życia i aspekty funkcjonowania, czynniki podtrzymujące problem czy przekonania klienta.

Dlatego w sytuacjach, kiedy zajmujemy się tego typu tematami i doświadczamy wątpliwości szczególnie istotne jest interdyscyplinarne podejście i rozwijanie naszej wiedzy o różne perspektywy – w tym wiedzę z psychologii.

 “Granice są potrzebne ludziom jak powietrze. Bez granic, każdego rodzaju, nie wiedzielibyśmy, jak żyć; ani kim jesteśmy, ani co mamy do zrobienia. Granice są po to, aby nam pokazać, że istnieją rzeczy, których nie można przekroczyć.” (Olga Tokarczuk, “Ostatnie historie”) 

Pracując z ludźmi, bez względu na formę pomocy, którą oferujemy, należy pamiętać, że o ile klient jest odpowiedzialny za osiągane cele, to my jesteśmy odpowiedzialni za PROCES – w tym także za dostrzeżenie granic, za którymi kończą się nasze możliwości wspierania. 

O tym, kiedy na pewno warto odesłać klienta do psychoterapeuty przeczytasz TUTAJ , a o tym jak odesłać klienta do psychoterapeuty przeczytasz TUTAJ.

Autorki:

Anna Szajkowska, kontakt: anna.szajkowska@PEBskills.pl

Aleksandra Krupska, kontakt: aleksandra.krupska@PEBskills.pl

www.PEBskills.pl

Bibliografia:

Grzesiuk, L., Suszek, H. (2005), Psychoterapia: podręcznik akademicki. Pogranicza. Warszawa: Eneteia – Wydawnictwo Psychologii i Kultury

Definicja coachingu zaczerpnięta z International Coach Federation www.coachfederation.org

Rate this post

Jedna myśl na temat “GRANICE COACHINGU cz. 4 – coaching i psychoterapia – czym się różnią?

Dodaj komentarz