Zasada nr 3: Rzeczywista zmiana wymaga czasu. Nie oczekuj gwałtownych zmian w zachowaniu pracowników, bądź konsekwentny we wzmacnianiu ich nowych połączeń neuronalnych, dostosuj tempo zmian do ich możliwości. 

Jednym z najważniejszych odkryć neurobiologów była obserwacja, że ludzki mózg jest organem znacznie bardziej plastycznym, niż się do tej pory wydawało. Istnieje całe mnóstwo badań pokazujących niezwykłą umiejętność mózgu zwaną neuroplastycznością. Tak neurobiolodzy nazywają dokonywanie wszelkich zmian funkcjonalnych w neuronach lub w ich sieciach. Dzięki temu cudowi ludzkiego mózgu możemy się uczyć nowych rzeczy, nabierać doskonałości w wykonywanych zadaniach, wreszcie chorzy po udarach mózgu lub innych chorobach mogą wracać do swojej poprzedniej sprawności (o czym pisze w swoich pasjonujących książkach Norman Doidge).

Przeprowadzanie zmian i przeprowadzenie przez zmiany swoich zespołów to duże wyzwanie dla każdego menedżera. Z punktu widzenia neurobiologii, aby zmiana była skuteczna i długotrwała powinny jej towarzyszyć zmiany w połączeniach neuronalnych u osób zaangażowanych w zmianę. Wtedy “zmiana szefa” stanie się “ich zmianą”. Dlaczego przeprowadzenie zmian jest takie trudne? Nasuwa się tu analogia z koleinami na drodze. Te koleiny to są nasze aktualne umiejętności i stosowane metody pracy. Zmiana to konieczność wyjścia z tych kolein i konieczność uczenia się nowego sposobu poruszania się po drodze. To wymaga od nas dużego skupienia, wysiłku i towarzyszy temu większy wydatek energetyczny. Jest to powodem, dlaczego tak często chętnie wracamy do naszych starych, znajomych, jakże swojskich kolein. Jak więc powinien sobie z tym radzić menedżer/lider? Przede wszystkim musi być świadom, że rzeczywista zmiana wymaga czasu, dlatego nie można oczekiwać gwałtownych zmian w zachowaniu pracowników. Konsekwentnie postępujący lider wspomaga powstawanie nowych połączeń neuronalnych swoich pracowników. Lider musi tez pamiętać, że u każdego pracownika zmiany te mogą przebiegać z różną prędkością i należy je dostosować do jego możliwości.Z

Autor wpisu:

Darek Niedzieski, coach@darekniedzieski.pl, coach PCC ICF, konsultant Neuroprzywództwa

Na podstawie książki : Madeleine van Hecke i in.: „Mózg lidera”

Rate this post

Dodaj komentarz