Zmiana – jeden z nieodłącznych elementów naszego życia. Zwłaszcza dzisiaj, zwłaszcza tu i teraz. Zmiana dziś dotyka nas bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. W tym momencie każdy z nas jest w swojej indywidualnej zmianie…

Proces zmiany bywa różnie odbierany, w zależności od osoby, jej doświadczeń, przeżyć, jej nastawienia i celów. Generalnie zmiana kojarzy się z wysiłkiem, wyzwaniem, emocjami, czymś nowym, może być krótkoterminowa i dynamiczna, może też trwać latami, może być przez nas zaplanowana i przewidywana lub pojawić się nagle i niezależnie od naszej woli… Zmiana to często cała lista trudnych pytań, wątpliwości, lęków, to temat rzeka.

Jak więc o niej rozmawiać, jak mówić o zmianie w tak trudnym czasie?

Jakie, wspierając innych w rozwoju, zadawać pytania? Co robić, chcąc pokazywać jej etapy, fazy, chcąc zaprosić do rozmowy o towarzyszących jej emocjach?

Wreszcie – z jakich narzędzi korzystać?

Pomocne będą nowe na rynku Karty „Ludzki Rozwój – Ludzka Zmiana”. Tworzyłyśmy je w innych okolicznościach, ale dziś pokazując je światu wiemy, że ma to swój głębszy sens, że to właśnie teraz będą szczególnie przydatne.

Nazwa naszego narzędzia nie jest przypadkowa. Hasło „Ludzki Rozwój – Ludzka Zmiana” to my, to połączenie naszych idei – „Manufaktury Rozwoju” Marty Iwanowskiej – Polkowskiej (www.manufakturarozwoju.pl) i „Zmień Perspektywę” Joanny Grela (www.zmienperspektywe.pl). Obie jesteśmy psychologami, coachami akredytowanymi przez ICF na poziomie PCC, trenerkami. Obie uwielbiamy wspierać ludzi w rozwoju i towarzyszyć im w różnorodnych zmianach. Chcemy „w ludzki” sposób, czyli przystępny i zrozumiały przybliżać ludziom temat zmian. Te karty to nasze wspólne narzędzie, nad którym pracowałyśmy ponad rok. Podczas ich projektowania myślałyśmy o tym, by w pracy ze zmianą łączyć dwie perspektywy: obiektywną wyniesioną z różnych naukowych teorii zmiany oraz osobistą, która wyłania się z naszych doświadczeń i doświadczeń naszych klientów.

Zestaw składa się ze 105 kart podzielonych na trzy talie:

 • TEORIE ZMIANY (37 kart)
 • METAFORY ZMIANY (25 kart) 
 • NIUANSE ZMIANY (40 kart).

Dodatkowo w zestawie są 3 karty z tytułem: „TEORIE ZMIANY”, „METAFORY ZMIANY”, „NIUANSE ZMIANY”, które ułatwiają ekspozycję kart podczas pracy z grupami i zespołami.

Zestaw zawiera dodatkowo:

 • Obszerną instrukcję (60 stron) zawierającą szczegółowe opisy talii oraz praktyczne wskazówki kiedy i jak z nich korzystać.
 • Z kartami idealnie pracuje się także zdalnie. Do zestawu dołączona jest bowiem prezentacja PowerPoint wspierająca w korzystaniu z tego narzędzia w wersji on-line. W prezentacji dzielimy się wskazówkami praktycznymi, pokazujemy jak prezentować i omawiać karty, gdy korzystamy z nich zdalnie (Skype, Zoom).
 • Solidne pudełko do przechowywania całości.

Każda karta z jednej strony ma obrazek i barwną plamę odróżniającą poszczególne talie oraz podpis na drugiej stronie. Karty są unikatowe – rysowała je uzdolniona artystka. Są bardzo czytelne i zrozumiałe – w rozmiarze 10×15 cm. Zależało nam, aby osoby nieposiadające psychologicznego wykształcenia mogły z nich korzystać podczas wspierania w zmianie swoich pracowników, członków zespołu, uczestników szkoleń, coachee, pacjentów.

W talii „TEORIE ZMIANY” znalazły się karty opisujące różnorodne, wybrane przez nas teorie (np.: Fazy zmiany – K. Lewin czy Wzór na zmianę – R. Beckhard) mówiące o zmianie z naukowego punktu widzenia. To także użyteczne modele i wzory na zmianę, które ułatwia­ją mówienie o niej, rozumienie jej etapów i oswajanie zjawisk, które zmiana może ze sobą nieść. Talia ta jest szczególnie przydatna, gdy chcemy pokazać, że zmiana to proces rozciągnięty w czasie. Może być wykorzystana także w momencie kontraktowania celów i efektów, podczas kryzysowej interwencji, kiedy potrzebna jest zmiana perspektywy patrzenia. Łącznie opracowanych jest osiem teorii psychologicznych.

W talii „METAFORY ZMIANY” znalazły się różnorodne, zbierane przez lata naszych doświadczeń metafory celnie opisujące, co nas, ludzi w zmianie, spotyka. To np. zmiana jako góra lodowa czy podróżowanie po nieznanym lądzie. Talia świetnie sprawdza się podczas kontraktowania procesów rozwojowych, na przykład podczas sesji trójstronnych w biznesie, pozwala nazwać i uwspólnić efekty, do jakich wszyscy dążą. 

W talii „NIUANSE ZMIANY” zawarłyśmy zaś różnorodne odczucia, po­trzeby, emocje towarzyszące człowiekowi będącemu w procesie zmia­ny. Tam znalazły się słowa i obrazy pokazujące np. poczucie utknięcia, kręcenia się w miejscu, czy niezbędnej w zmianie odwagi i wsparcia. Ta talia będzie pomocna w otwieraniu na, szczególnie trudną teraz, rozmowę o emocjach. Sprawdzi się w zespołowych spotkaniach. Ma zastosowanie w psychoedukacji, w momencie „utknięcia” w procesie rozwojowym, na początku współpracy, ale również jako jej mocne domknięcie.

Narzędzie „Ludzki Rozwój – Ludzka Zmiana” zostało stworzone m.in. do pracy w firmowej / organizacyjnej rzeczywistości. Karty pomagają pokazać pracownikom, klientom, zespołom na jakim etapie zmiany są, co się z nimi teraz dzieje. Testujemy je od dawna i wiemy, że karty otwierają na rozmowę o emocjach, na nazwanie tego, co trudne. Stanowią most do wewnętrznych przeżyć związanych ze zmianą we wszelkiej jej postaci (niespodziewany awans, zwolnienie z pracy, restrukturyzacja, pandemia, itp.).

Jeśli firmę czekają nowe wyzwania – karty będą wsparciem w komunikowaniu tych zmian. Na spotkaniach czy warsztatach z pracownikami, na których ogłaszane będą plany i cele związane ze zmianami, karty mogą posłużyć do lepszego zrozumienia, co będzie teraz przed wszystkimi, z jakimi emocjami i wyzwaniami przyjdzie się mierzyć.

Zatem może je stosować:

 • HR Menedżer,
 • specjalista ds. personalnych,
 • trener wewnętrzny,
 • menedżer,
 • lider projektu,
 • szef zespołu,
 • scrum Master,
 • koordynator działu,
 • inne osoby współpracujące lub kierujące pracą innych ludzi.

Karty oczywiście polecamy także osobom z szeroko rozumianej branży rozwojowej. Wszystkim, którzy towarzyszą w zmianie drugiego człowieka: 

 • coachom,
 • trenerom,
 • terapeutom,
 • doradcom zawodowym,
 • psychologom,
 • superwizorom.

Dzięki obszernej i szczegółowej instrukcji z kart może korzystać każdy. Mogą one stanowić bazę do autorefleksyjnych rozważań. Korzystając z tego narzędzia możesz uczyć się teorii zmiany i odnieść je do momentu, w którym teraz jesteś. Możesz poprzyglądać się swoim emocjom, odczuciom, obawom. Możesz używać ich podczas rozmów z bliskimi, rodziną i z nastoletnimi dziećmi. 

Szczerze polecamy!

Joanna Grela & Marta Iwanowska-Polkowska

Rate this post

Dodaj komentarz