Lider i jego mózg. Zasada nr 1 – najpierw słuchaj, potem mów!

Od tego wpisu rozpoczynam cykl, w którym chcę przedstawiać wyniki badań nauki o mózgu, których poznanie i stosowanie pozwoli stać się sprawniejszym liderem/menedżerem. Zapraszam do kontaktu.

Zasada nr 1: Unikaj reagowania po pierwszym impulsie, więcej słuchaj niż mów.

 Wyniki eksperymentu, który dalej opiszę, są dla mnie jednymi z najbardziej niezwykłych odkryć neurobiologii. Między świadomym postanowieniem podjęcia pewnego działania (chcę się napić wody, chcę coś obejrzeć w telewizji) a samym działaniem (sięgam po szklankę, szukam pilota) mija 0,3s. Na razie nie ma w tym nic niezwykłego. Niezwykłe jest natomiast odkrycie dokonane przez Benjamina Libeta. Badając mózg odkrył on, że region mózgu odpowiedzialny za konkretne działanie (w naszym przykładzie wydanie polecenia napicia się wody) aktywuje się 0,2 s przed uświadomionym podjęciem decyzji! Znaczy to tyle, że mózg podejmuje decyzję wcześniej, zanim uświadomimy sobie chęć działania. To mózg wie wcześniej, że chce się napić wody, coś zjeść, napisać, przeczytać, a potem my dopiero to sobie uświadamiamy. Możemy to zapisać:

mózg wydaje polecenie zrobienia czegoś   >  0,2 s  >  JA postanawiam to zrobić   >  0,3 s   >  robię to

W wyniku tego eksperymentu rozgorzała dyskusja na temat wolnej woli, czy rzeczywiście „to MY” jesteśmy odpowiedzialni za podejmowanie naszych decyzji, czy jedynie jesteśmy wykonawcami woli naszego mózgu. Konkluzja jest następująca: jeżeli nawet mózg podejmuje za nas decyzje, to mamy przez krótki okres 0,3 s (na marginesie: różne źródła podają różne czasy, zależnie od powtarzanych badań) możliwość zmiany jego postanowień. Jest to nazywane „prawem weta”. Co z tego wynika dla lidera/menedżera? Mówi o tym zasada nr 1. Pamiętaj o prawie weta, korzystaj z niego, nie reaguj zbyt szybko, daj sobie czas na zastanowienie, więcej słuchaj, mniej mów. Naprawdę nie zawsze musisz robić to, czego chce Twój mózg. Od Ciebie też coś zależy!

Nie tylko mówimy menedżerom, co maja robić, ale DLACZEGO to jest skuteczne z perspektywy odkryć neurobiologii. 

Autor:

Darek Niedzieski, coach@darekniedzieski.pl, coach PCC ICF, konsultant Neuroprzywództwa

Rate this post

Dodaj komentarz