(6) Mózg Lidera. Unikaj wykluczania

Mózg Lidera. 20 zasad postępowania liderów/menedżerów, stosujących odkrycia nauki o mózgu i odnoszących sukcesy.

Zasada nr 6: Poczucie wykluczenia jest jednym z dotkliwszych uczuć ludzkich.  Stosowanie nowych technologii może być powodem niezamierzonego wykluczenia. 

Zapewne wszyscy mamy w pamięci to przykre uczucie z dzieciństwa, kiedy inne dzieci nie chciały się z nami bawić, kiedy w szkole nie chciano nas przyjąć do drużyny grającej w piłkę, kiedy nie byliśmy zapraszani na prywatki, wreszcie kiedy ta druga osoba, która nam się strasznie podobała powiedziała, że raczej nie pójdzie z nami do kina. W pracy też mogło nie być lepiej. Szef wyraźnie preferował naszą koleżankę, koledzy nie proponowali wspólnych wypraw na piwo, koleżanki poza naszymi plecami komentowały, śmiejąc się, nasz strój. W każdym z tych przypadków mogliśmy przeżywać uczucie wykluczenia. Uczucie to jest na tyle ważne dla naszego dobrostanu w relacjach społecznych, że neurobiologowie postanowili mu się przyjrzeć dokładniej.

Naomi Eisenberger i Matt Lieberman  (prywatnie małżeństwo) dowiedli w swoich badaniach, że u ludzi przeżywających uczucie odrzucenia (takie jak w powyższych przykładach) aktywuje się dokładnie ta sama część mózgu (mówiąc ściśle: przednia część zakrętu obręczy), który uaktywnia się w czasie przeżywanego bólu fizycznego! Bardziej zrozumiałe stają się więc teraz powiedzenia, że ktoś „złamał mi serce”, „zranione uczucia”, „poczułem się, jakby ktoś dał mi w twarz”. Tak nawet nasz język (a nie jest to cecha wyłącznie języka polskiego) oddaje to, co się dzieje w naszym mózgu.

Co z tego wynika dla lidera/menedżera?  To temat na osobne wielogodzinne szkolenie, wspomnijmy tylko o takich przykładowych sytuacjach, jak wyróżnianie jednych pracowników, pomijanie drugich, nie zwracanie uwagi na wypowiedzi w czasie spotkania, pomijanie pewnych osób przy podziękowaniach i wiele, wiele innych sytuacji i zachowań. Zapewne każdy z nas mógłby przytoczyć wiele takich sytuacji, przy których poczucie odrzucenia było szczególnie bolesne. Pamiętajmy, że uczucie wykluczenia może dotyczyć całych grup, zespołów, działów. Jako podsumowanie można podać zdanie wygłoszone przez byłego prezesa Electroluksa Johna Case „Żaden lider nie uderzyłby pracownika w twarz”, ale nieświadomie mogą to czynić wiele razy dziennie, nie wiedząc że może to być jeszcze bardziej bolesne.

O tych i o innych sprawach w czasie najbliższych warsztatów. Masz pytania – napisz na podany na dole adres.

 

Więcej: https://neuro4coaching.wordpress.com

Zapraszam firmy zainteresowane pilotażowym programem wdrażania odkryć nauki o mózgu w praktyce zarządzania. Nie tylko mówimy menedżerom, co mają robić, ale DLACZEGO to jest skuteczne z perspektywy odkryć neurobiologii. 

Kontakt: darek.niedzieski@come-consulting.pl

Rate this post

Dodaj komentarz