(17) Mózg Lidera. Wielozadaniowość to mit.

Kontynuujemy nasz cykl przedstawiający 20 zasad postępowania liderów/menedżerów, wykorzystujących w zarządzaniu odkrycia nauki o mózgu i odnoszących sukcesy.

Zasada nr 17: Zapewniając sobie i swoim ludziom dłuższe bloki nieprzerwanej pracy dbasz o efektywność zespołu.

Według neurologa Timothy Wilsona (Wilson, 2002), co sekundę nasze oczy odbierają i przekazują dalej ponad dziesięć milionów bitów informacji. Jest rzeczą oczywistą, że nie jesteśmy w stanie świadomie zarejestrować  tych wszystkich informacji. Zazwyczaj świadomie zauważamy jedynie sygnały związane z przedmiotem naszej koncentracji, pozostałe bodźce są przez naszą świadomość ignorowane, podświadomie jednak je odbieramy i przetwarzamy. Wielu z czytelników zapewne zna film, na którym pokazano dwie drużyny grające w piłkę. Rolą obserwatorów było policzenie, ile razy piłkę złapie jedna z drużyn. Jednak tak naprawdę eksperyment polegał na zbadaniu, na ile odbieramy bodźce nie związane bezpośrednio z celem naszej aktywności. Nie będę w tym miejscu podawał szczegółów, aby nie psuć przyjemności z własnego doświadczenia osobom jeszcze nie znającym tego eksperymentu. W każdym razie pokazał on, że ponad 50% uczestników nie dostrzegało innych rzeczy poza tymi, na których nasza uwaga została skupiona przez eksperymentatora.

Zjawisko wybiórczej uwagi również wyjaśnia, czemu użytkownicy telefonów komórkowych są częściej ofiarami i sprawcami wypadków niż jakakolwiek inna grupa (oczywiście pomijając osoby po spożyciu alkoholu).

Wielu liderów biznesowych wierzy, że są utalentowanymi wielozadaniowcami i są dumni z tej umiejętności. Polegają na niej wykonując powierzone im zadania i doceniają pracowników posiadających podobną umiejętność. Ale co naprawdę się dzieje w momencie wykonywania kilku zadań naraz? Czy rzeczywiście jesteśmy w stanie poświęcić uwagę dwóm lub więcej zadaniom jednocześnie? Jednoznaczne stanowisko w tej sprawie zajmuje John Medina, twierdząc „wielozadaniowość to mit” (Medina, 2009). Nasz mózg na poziomie świadomego przetwarzania informacji (co jest domeną t.zw. Systemu 2, o czym napiszę przy najbliższej okazji) w danej chwili jest w stanie skupić się jedynie na jednym zadaniu.

David E. Meyer, dyrektor Brain, Cognition and Action Laboratory na Uniwersytecie Michigan, zauważa, że realizacja zadań trwa znacznie dłużej, gdy przenosimy stale naszą uwagę z jednego zadania na inne. „Skutek w postaci spowolnienia jest ogromny – i to w stopniu zadziwiającym” – stwierdza Meyer w wywiadzie dla czasopisma „Time”. Meyer swoim badaniom poddał członków pokolenia „millennium”. Odkrył on, że gdy młodzi ludzie ciągle przerzucają się w swojej pracy z jednego zadania na inne, jakość ich pracy osiąga poziom osób w starszym wieku.

Badania pokazują, że jeśli przerwiemy wykonywanie jakiegoś zadania, aby odpowiedzieć na smsa, maila, lub sprawdzić coś w sieci, to powrót do jego kontynuowania może nam zająć do piętnastu minut! Każda taka przerwa to wybicie „z rytmu” pracy i strata wielu minut, aby osiągnąć poprzednią sprawność i wydajność.

Liderzy często cenią pozorną wydajność wynikającą z wielozadaniowości. Powyższe badania dowodzą jednak, że bardziej prawdopodobna jest raczej utrata produktywności, niż jej wzrost. Będąc liderami zadbajmy o odpowiednią organizację własnej pracy, ale również pamiętajmy, aby zapewnić odpowiednie warunki pracy naszym pracownikom. Każda przerwa w ich pracy, kiedy idziemy do nich, aby o coś spytać, to utrata 15 minut ich czasu pracy! Przy czterech takich przerwach strata wyniesie już jedną godzinę! Czy stać nas na to?

Inspiracja: książka „Mózg Lidera”, która ukaże się nakładem Co&Me Publishing w marcu 2017. Już teraz zapraszam do zakupu!

mzg_lidera_okladka

Literatura:

Timothy Wilson, Strangers to ourselves: discovering the adaptive unconscious. Cambridge, Massachusetts: Belknap Press of Harvard University Press, 2002

John Medina, 12 sposobów na supermózg: jak przetrwać w pracy, domu i szkole. Warszawa: Prószyński Media, 2009

Poprzednie wpisy można również znaleźć: https://neuro4coaching.wordpress.com

Zapraszam firmy zainteresowane pilotażowym programem wdrażania odkryć nauki o mózgu w praktyce zarządzania. Nie tylko mówimy menedżerom, co mają robić, ale DLACZEGO to jest skuteczne z perspektywy odkryć neurobiologii. 

Kontakt: darek.niedzieski@come-consulting.pl

Rate this post

Dodaj komentarz